Skoči na vsebino

Trenutno berem


nazia

Priporočeni prispevki

Evo, januarja sem prebral tole:

 

Adam Nevill - Last Days

 

Prvič, da sem bral kakšen horror od tega angleškega pisatelja, nekako sem on the fence, če bo tudi zadnjič :D Sicer idejno ni bil slab roman, tudi izvedba je prvo polovico zelo štimala, potem pa se mi zdi, da trpi za slabo izpeljanim koncem? Ni bed, sem dokončal, tako da 3/5.

 

Edouard Louis - History of Violence

 

Sicer ne vem, koliko točno je to biografsko delo, ampak je kar zanimivo napisan preplet spominov na božični večer, ko je bil avtor posiljen. 4/5

 

Mariana Enriquez - The Dangers of Smoking in Bed

 

Argentinska pisateljica, zelo hvaljena v svetu manj pozitivno naravnane literature, je izdala že nekaj zbirk kratkih zgodb in zelo hvaljen roman Our Share of the Night. Kakorkoli, tole je zelo všečna zbirka kratkih zgodbic v bolj "horror" maniri, dogajalo nad pričakovanji, edini minus so mi ti odprti konci določenih zgodb. 4,5/5

 

Joyce Carol Oates - Rape, a Love Story

 

Super roman, 4/5 gladko. 

Povezava do prispevka

Antarctica: Keegan, Claire: 9780802139016: Amazon.com: Books

 

Tole mi je prišlo pod roke; češ, zbirka zelo zelo dobrih kratkih zgodb. Sčasoma se razvijejo in so ok, recimo da posamezne čisto solidni kosi za v kakšno mešano zbirko. Ampak prva in naslovna pa avafakindodo, cenena bedarija na kvadrat. Tako neprepričljivo naslikana zasnova in liki in zgodba, ki se odvija direktno za neke nezadovoljne/nezadovoljene Irke srednjih let... Na srečo sem bral naprej, da sem si malo popravil okus.

Povezava do prispevka

Prebral 
image.png.4d0f9b8a1303dacd7471afee11c029aa.png
in res užival. 

Škoda, da ni še več Marlowa prevedenega v SLO in predelanega v e-obliko. Držim pesti, da v "kratkem" dobimo vseh sedem knjig. 
V tiskani verziji imam zgolj Sestrico in Zbogom, draga moja, ki sta izšli pred ohoho leti.  

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

Vid Legradić: Sence gorskega cvetja

Zadnje čase sem precej navdušen na domačo žanrsko sceno s področja ZF-ja in sorodnih žanrov. Vid Legradić se mi je zelo dopadel že z ZF avanturo Travid, izvrstnim, s filmskim tempom spisanim romanom umeščenim nekaj stoletij v prihodnost, sedaj pa je izšla še v isti svet postavljena (romana sicer nimata nobene povezave, zato poznavanje drug drugega ni potrebno, le gradnja sveta je skupna) krimi srhljivka Sence gorskega sveta. Ta se vrti okoli preprodaje zaščitenega cvetja na črnem trgu, vse skupaj pa se zasuče v orenk temačno zgodbo, kjer se v ozadju ekokriminala in korporacijskih interesov vrtijo ogromne vsote denarja. Navduši avtorjeva posrečena domišljija, sploh slika sveta prihodnosti, saj ta deluje zelo verjetna, od razvoja tehnologije do družbenih sprememb, predvsem pa je kul, da se večina zgodbe dogaja v Sloveniji, kar postreže z zanimivimi detajli – denimo Metelkova je središče kiberpankovske kulture :) Mogoče malo zmoti nekaj preveč naključnih povezav med nastopajočimi, a to so le malenkosti, ki mi niso zmanjšale bralne izkušnje. Priporočam, če te prime prebrati kaj hitro berljivega in žanrskega s kul kombinacijo trilerja in ZF-ja.

sence_gorskega_cvetja.jpg

Povezava do prispevka

Evo, zaenkrat sem v februarju šel/probal iti skozi: 

 

Arkady & Boris Strugatsky - Hard to be a God

 

Tole mi je verjetno največje razočaranje, ker sem res upal, da mi bo ta knjiga dogajala, po 1/3 pa sem videl, da tole ne bo zame. Verjetno sem upal na nek SF v stilu Phillipa Dicka, dobil pa sem bolj neko futuristično-zgodovinsko satiro, v katero si vržen sredi dogajanja in potem je samo clusterfuck oseb in dogajanj, nič od tega pa mi ni dogajalo. Škoda. Bom probal še s kakšno drugo knjigo bratov Strugatsky, tale bo pa zaenkrat neprebrana.

 

Ivan Vidić - Gangabanga

 

Našel na random v knjižnici, hrvaški post-war roman oziroma satirična kritika hrvaške družbe. Par idej oziroma komentarjev super, drugače pa dokaj nezanimivo. 

 

Irvine Welsh - Ecstasy

 

Tole je bilo super, z izjemo Welshove rabe škotščine. V nekem romanu to še gre, v treh krajših romanih, ki so zbrani v Ecstasy, pa je ravno toliko sprememb, da se moraš vedno znova navajati na jezik v zgodbi. 2 zgodbi sta super, ena okej. 

Povezava do prispevka
Avion reče pred 12 urami:

Evo, zaenkrat sem v februarju šel/probal iti skozi: 

 

Arkady & Boris Strugatsky - Hard to be a God

 

Tole mi je verjetno največje razočaranje, ker sem res upal, da mi bo ta knjiga dogajala, po 1/3 pa sem videl, da tole ne bo zame. Verjetno sem upal na nek SF v stilu Phillipa Dicka, dobil pa sem bolj neko futuristično-zgodovinsko satiro, v katero si vržen sredi dogajanja in potem je samo clusterfuck oseb in dogajanj, nič od tega pa mi ni dogajalo. Škoda. Bom probal še s kakšno drugo knjigo bratov Strugatsky, tale bo pa zaenkrat neprebrana.

 

I

 

ce se nisi probaj roadside picnic

Povezava do prispevka
ngebe reče pred 13 urami:

roadside picnic


Jaz sem bral v Slo prevodu (Piknik na robu ceste) in mi je bilo kar kul.  Splošno znano je tudi, da je roman podlaga za film Stalker (Tarkovsky, 1979) in istoimensko kultno igrico.
Tako da, če še nisi: obvezno preberi. Zadeva itak ni preveč obsežna.

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka

image.jpeg.6a673377a9adec8c8cb61efedf139417.jpeg

 

Pol-avtobiografska pripoved takrat 11-letnega dečka (avtorja) o življenju in uničenem otroštvu v Burundiju ob začetku hutu-tutsi pizdarije v 90-ih. Večina nas pozna to nesmiselno vojno iz perspektive Ruande, kjer je bilo objektivno pobojev več, dolgoročno je pa Burundi potegnil kratko, ker so imeli vojno vse do 2005, od 2015 pa zopet nemire in poboje ki še kar trajajo. 

Povezava do prispevka

Sun Eater 2 knjiga gre počasi h koncu.  Seveda takoj ko je zmanjka kupim tretji del.

Meni najbolša Space opera zadnjih let. Upam da se naslednje knjige ne pokvarijo.

 

Ampak opozarjam, kljub občasni akciji, se zgodba odvija počasi (kar mi ustreza, komu pa morda nebi).

SunEaterBook2.jpeg

Povezava do prispevka
elrado reče Dne, 5. 3. 2023 at 18:43:

Sun Eater 2 knjiga gre počasi h koncu.  Seveda takoj ko je zmanjka kupim tretji del.

Meni najbolša Space opera zadnjih let. Upam da se naslednje knjige ne pokvarijo.

 

Ampak opozarjam, kljub občasni akciji, se zgodba odvija počasi (kar mi ustreza, komu pa morda nebi).

SunEaterBook2.jpeg

Najboljše šele prihaja :w00t:

uredilo bitje Dante
Povezava do prispevka
  • 2 tedna kasneje...

Ena boljših lanskega leta. Mogoče koga pritegne.

 

Vaishnnavi Patel - Kaikeyi

 

57127277._SY475_.jpg.c474916e9fdaf8e9906e116f60fb6a31.jpg

Z indijsko mitologijo nimam veliko izkušenj, toda Kaikeyi Vaishnavi Patel je pokazal, da je to huda pomanjkljivost. Kaikeyi je poetična pripoved priljubljenega indijskega mita Ramajana. Patel uporablja osupljivo prozo, da pove zgodbo, ki raziskuje ideje o feminizmu, starševstvu, kulturi in družbenih spremembah. Ker nisem najbolje seznanjen z mitom, ne morem zagotvoo povedati, koliko izvira iz prvotnega mita in koliko iz Patelinega briljantnega uma. Ne glede na to, je končni izdelek čudovita knjiga in zlahka ena mojih najboljših izbir tega leta.

 

Kaikeyina zgodba je zgodba o tem, kako čim bolje izkoristiti tragedijo. Kot edina hči kraljeve družine je vzgojena na zgodbah o moči in dobrohotnosti kraljev in bogov. Kljub temu opazuje, kako oče brez slovesnosti izžene njeno mamo, in pozneje posluša, kako je njena lastna vrednost odvisna od tega, kakšno zavezništvo lahko sklene kot nevesta. V obupani želji po nekoliko neodvisnosti se obrne na besedila, ki jih je nekoč brala s svojo mamo, in odkrije čarovnijo, s katero lahko vpliva na ljudi okoli sebe. S to močjo se Kaikeyi spremeni iz spregledane princese v bojevnico, diplomatko in najbolj priljubljeno kraljico, odločeno, da bo zase in za ženske okoli sebe izklesala boljši svet. Toda ta čarovnija je povezana s ceno in številnimi nejasnimi moralnimi zagatami, ki jih je treba premagati. Kaikeyi se mora odločiti, kakšna ženska, mati in voditeljica želi biti ter kakšno dediščino namerava zapustiti.

 

Knjiga je zelo lepo napisana kjeb temu da piše o težkih vprašanjih. Redko lahko doživljamo knjigo, ki ponuja toliko zahtevnih vprašanj, kot jih ponujaKaikeyi. Nič v tej zgodbi ni suhoparno in obstajajo številne zelo stresne situacije, v katerih se znajdejo glavni liki. Nekatere od teh vključujejo moč in odgovornost, ki prihaja z njo, iskanje sreče v primerjavi s tem, kar dolgujete svetu, kako uporabiti status in moč, da naredite svet boljši, feminizem v zapleteni družbi in kako ravnati, ko otrok, ki ga vzgajaš, postane slab človek. Velik del te zgodbe se vrti okoli Kaikeyine izkušnje kot matere in enega od njenih problematičnih sinov. Doživljati, kako presoja svoje občutke kot mati s svojimi občutki kot članica sveta, je bilo globoko čustveno ganljivo in nekaj, kar še nikoli nisem prebral v knjigi. Kaikeyi je čudovito kompleksen lik, o katerem bi si želel prebrati še več.

 

Edina pomankjivost, ki bi jo lahko očitali knjigi je pomanjkanje pravega konca. Resnično sem upal, da je Kaikeyi uvod v trilogijo, toda knjiga nenadoma zaključi glavne niti in se konča. Zdi se mi, da je to zelo podobno mitu iz izvirnega vira, vendar bi si res želel, da bi Patelova tu odstopala in podala svoj pogled na to, kako se je zgodba zaključila. Namesto tega smo deležni ene najbolj navdušujočih zgodb leta, ki se prehitro konča. Bilo je izjemno frustrirajoče, a vseeno mislim, da je knjiga nekaj, kar bi si moral vsak ogledati in prebrati.

 

Kaikeyi je lepa in evokativna zgodba, ki se osredotoča na zanimive konflikte, ki pritegnejo tako domišljijo kot intelekt. Želim si, da bi imela manj nenaden konec, a v zgodbi ne bi spremenil nobene druge stvari. Vaishnavi Patel ima pravi avtorski talent in je eden najboljših novih glasov leta. Upam, da bo s svojo spretnostjo še naprej oživljala več indijanskih mitov in še kaj.

uredilo bitje Dante
Povezava do prispevka
Dante reče Dne, 21. 3. 2023 at 16:57:

Ena boljših lanskega leta. Mogoče koga pritegne.

 

Vaishnnavi Patel - Kaikeyi

 

57127277._SY475_.jpg.c474916e9fdaf8e9906e116f60fb6a31.jpg

Z indijsko mitologijo nimam veliko izkušenj, toda Kaikeyi Vaishnavi Patel je pokazal, da je to huda pomanjkljivost. Kaikeyi je poetična pripoved priljubljenega indijskega mita Ramajana. Patel uporablja osupljivo prozo, da pove zgodbo, ki raziskuje ideje o feminizmu, starševstvu, kulturi in družbenih spremembah. Ker nisem najbolje seznanjen z mitom, ne morem zagotvoo povedati, koliko izvira iz prvotnega mita in koliko iz Patelinega briljantnega uma. Ne glede na to, je končni izdelek čudovita knjiga in zlahka ena mojih najboljših izbir tega leta.

 

Kaikeyina zgodba je zgodba o tem, kako čim bolje izkoristiti tragedijo. Kot edina hči kraljeve družine je vzgojena na zgodbah o moči in dobrohotnosti kraljev in bogov. Kljub temu opazuje, kako oče brez slovesnosti izžene njeno mamo, in pozneje posluša, kako je njena lastna vrednost odvisna od tega, kakšno zavezništvo lahko sklene kot nevesta. V obupani želji po nekoliko neodvisnosti se obrne na besedila, ki jih je nekoč brala s svojo mamo, in odkrije čarovnijo, s katero lahko vpliva na ljudi okoli sebe. S to močjo se Kaikeyi spremeni iz spregledane princese v bojevnico, diplomatko in najbolj priljubljeno kraljico, odločeno, da bo zase in za ženske okoli sebe izklesala boljši svet. Toda ta čarovnija je povezana s ceno in številnimi nejasnimi moralnimi zagatami, ki jih je treba premagati. Kaikeyi se mora odločiti, kakšna ženska, mati in voditeljica želi biti ter kakšno dediščino namerava zapustiti.

 

Knjiga je zelo lepo napisana kjeb temu da piše o težkih vprašanjih. Redko lahko doživljamo knjigo, ki ponuja toliko zahtevnih vprašanj, kot jih ponujaKaikeyi. Nič v tej zgodbi ni suhoparno in obstajajo številne zelo stresne situacije, v katerih se znajdejo glavni liki. Nekatere od teh vključujejo moč in odgovornost, ki prihaja z njo, iskanje sreče v primerjavi s tem, kar dolgujete svetu, kako uporabiti status in moč, da naredite svet boljši, feminizem v zapleteni družbi in kako ravnati, ko otrok, ki ga vzgajaš, postane slab človek. Velik del te zgodbe se vrti okoli Kaikeyine izkušnje kot matere in enega od njenih problematičnih sinov. Doživljati, kako presoja svoje občutke kot mati s svojimi občutki kot članica sveta, je bilo globoko čustveno ganljivo in nekaj, kar še nikoli nisem prebral v knjigi. Kaikeyi je čudovito kompleksen lik, o katerem bi si želel prebrati še več.

 

Edina pomankjivost, ki bi jo lahko očitali knjigi je pomanjkanje pravega konca. Resnično sem upal, da je Kaikeyi uvod v trilogijo, toda knjiga nenadoma zaključi glavne niti in se konča. Zdi se mi, da je to zelo podobno mitu iz izvirnega vira, vendar bi si res želel, da bi Patelova tu odstopala in podala svoj pogled na to, kako se je zgodba zaključila. Namesto tega smo deležni ene najbolj navdušujočih zgodb leta, ki se prehitro konča. Bilo je izjemno frustrirajoče, a vseeno mislim, da je knjiga nekaj, kar bi si moral vsak ogledati in prebrati.

 

Kaikeyi je lepa in evokativna zgodba, ki se osredotoča na zanimive konflikte, ki pritegnejo tako domišljijo kot intelekt. Želim si, da bi imela manj nenaden konec, a v zgodbi ne bi spremenil nobene druge stvari. Vaishnavi Patel ima pravi avtorski talent in je eden najboljših novih glasov leta. Upam, da bo s svojo spretnostjo še naprej oživljala več indijanskih mitov in še kaj.

Res mi je specialno brati tvoje recenzije sploh ker sem opazil, da imava isti okus za knjige :).


More pliz!

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...