Skoči na vsebino

[uradno] Gostilna pri Konjzolcu


Priporočeni prispevki

darksaga reče pred 51 minutami:

Kaj bi pa po tvoje morali ljudi delat v 'current_year' ?

Morali ne bi delat nic, naj pocjeno kar jim pase, hvalabogu. Jaz osebno najdem ogromno contenta ki mi ustreza na youtubu, recimo. Razni game design channeli, noclip-ish dokumentarci, ne vidim kaj bi mi lahko revija prinesla cesar sam ne morem najt drugje recimo. 

uredilo bitje Arey
Povezava do prispevka
Arey reče pred 12 minutami:

Morali ne bi delat nic, jaz osebno najdem ogromno contenta ki mi ustreza na youtubu, recimo. Razni game design channeli, noclip-ish dokumentarci, ne vidim kaj bi mi lahko revija prinesla cesar sam ne morem najt drugje recimo. 


Razen tega, da malo posediš na terasi, balkonu, plaži, WC-ju ali pač kjerkoli, fizično prelistaš in seveda prebereš. Brez, da sam iščeš informacije preko lcd ekrančkov, ker tisto je nekaj drugega. Meni so tiskane revije pač še vedno čisto OK. Poleg tega je Jazbina (trenutno) edina na tem področju v SLO. Sicer pa vsakomur svoje. ;) 

uredilo bitje DaCapo
Povezava do prispevka
DaCapo reče pred 48 minutami:

Razen tega, da malo posediš na terasi, balkonu, plaži, WC-ju ali pač kjerkoli, fizično prelistaš in seveda prebereš. Brez, da sam iščeš informacije preko lcd ekrančkov, ker tisto je nekaj drugega. Meni so tiskane revije pač še vedno čisto OK.

 

Za šlatanje papirja v omenjenih scenarijih osebno raje posežem po raznih knjigah o artu, dizajnu igric, zgodovinskih ali žanrskih pregledih, razmišljanjih o industriji ali mediju samemu, definitivno pa mi je opis kaj se v igrici dogaja in kako dobra je nekomu med manj zanimivimi čtivi. Vsekakor sprejmem, če je komu pa slednje mega hudo branje, samo se strinjam z areyem, da je obče takšna vsebina in preko takšnega kanala passé. 

Povezava do prispevka
Arey reče pred 9 urami:

Jz sm bolj "res ne razumem zakaj bi kdo kupoval tiskano revijo ne glede na tematiko v current_year"

Jaz ti povem, da mi je med glavnimi razlogi to, da se probam vsaj parkrat v tednu po 19:00 odklopit in ne zijat v zaslonu. Predvsem pa probam v posteljo ne nosit IPAD-a, razen ko pridejo kakšni hudi youtube prispevki. Jaz sem naročen še na tri fizične revije. Prva in druga itak nista dobavljivi v digitalni obliki, gre pa za Literaturo in Outsider, ki je revija o arhitekturi in kulturi nasploh. Potem pa sem še naročen na angleški Retro Gamer, ki sicer ni pretirano dobro spisan, ampak mi ene dva večera v mesecu res sede ležat v postelji ali na ležalniku in prebirat o starih igrah, to mi je nostalgia gušt. 

 

Tako da ja, moje gospodinjstvo dobiva kar tri revije, kar se mi zdi dandanes ogromno. Ampak ker imam po svoje res poln penis zaslonov in prav opažam, da mi je uno najboljš, ko par ur pred spanjem ni nobene aktivne elektronike, samo sweet papir. Nič ne binglja, nič ne flešira, nič se ne sveti ... 

Povezava do prispevka

Sam to je pa druga stran. Eno je ne-marat nekega prenosnika (npr. papirja), drugo pa cel medij (recimo temu "medij revije") ne glede na prenosnik, ki je lahko ali fizičen ali digitalen. Jaz moram priznat, da mi je medij revije ali časopisa še vedno zelo všeč in vidim dosti prednosti, večina slabosti pa dejansko ne izvira zaradi prenosnika, pač pa zaradi trganja budgeta, ki ga ti mediji imajo. Celo več, v bistvu mi prenosnik - recimo na primer cajting - predstavlja prednost. Čisto pavšalni primer: Delo mi je bilo leta nazaj recimo res top časopis, ki sem ga vsak dan prebral v fizični obliki. Imelo je res dober design, dobro razporeditev člankov, zelo hitro si kot bralec dobil vtis o celotni vsebini časopisa in o tistih vsebinah, ki bi jih rad podrobneje prebral, tudi spisano je bilo dobro, fine kolumne, članki, kulturne vsebine, ni da ni. V spletni različici se mi zdi, da je ogromno dobrih vsebin nekam izginilo, vse je temeljilo na clickbaitu in nasploh je bilo dosti slabše urejeno kot v tisku. Zdaj v zadnjih letih pa se pozna krčenje budgeta, vse skupaj je tanjše, slabše spisano ... Tako da sem v bistvu nehal brat. In pol je začaran krog. Krčili so budgete, ker folk ni bral, ker je zaradi tega končni izdelek še slabši, bere še manj ljudi in budgeti se še bolj krčijo. Zdaj trenutno ne berem nobenih cajting in novice poscrollam po internetu in moram priznat, da mi je izkušnja inferiorna naprem včasih, ko sem se res za čas malice/kafeja zaprl v svoj svet s časopisom in enosmerno komuniciral z njim.

 

No kar se tiče drugega, pa je dejstvo, da v obliki revij nastaja še vedno izredno dosti kakovostnih vsebin. To ne pomeni, da spletne/video oblike niso kakovostne, ampak stvari so vendarle drugačne. Kot prvo si pri branju sam narekuješ tempo (gledati videe na 0.5x ali 1.5x hitrosti je meni pač neumno), dosti manj si senzorično obremenjen in posledično lahko več pozornosti nameniš razmišljanju in interspekciji ob konzumiranem, spreten pisec lahko izbere res najbolj relevantno grafično gradivo (npr. skrbno izbrane screenshote), medtem ko v youtube videih je ponavadi večina slikovnega gradiva za filler ... Meni so zelo fascinanti izdelki, ki nek medij obravnavajo v istem mediju (za strip glej npr. knjige Scotta McClouda Kako razumeti strip itd., za animirane filme imaš Duck Amuck ...), ampak določene stvari pa še vedno najbolje funkcionirajo v tiskani/oziroma na e-ink prikazani besedi. Moram reči, da najboljše vsebine o recimo teoriji filma ali videoigre so meni bile še vedno posredovane v obliki besede, pa res že od konca gimnazije drkam ta shit in se učim o tem. Recimo neki cajta nazaj sem imel fascinacijo nad švedskim režiserjem Dreyerjem, pogledal sem vse možne youtube vsebine in celovečerne dokute, a na koncu mi je bila najbolj dragocena neka knjiga s screenshoti in res zelo dobro napisanim tekstom. Recimo Outsider je meni dobro spisana revija. Nimam kaj rečt. Lih so imeli neke dobre prispevke o Benečiji, da si prav začutil vibe tistih krajev, intervjujali tudi neke starejše tete in strice, ki sicer ne bi nikjer prišli do besede, ne vem točno kateri youtube video bi to nadomestil. Knjiga že valda, samo vseeno mi je dokumentarno real life pisanje nek dober dodatek v spoznavanju bivanja in življenja, da vse ne pade na "fikcijo", ki ji pa itak dajem absolutni primat in se z njo v bistvu ukvarjam poklicno, študijsko in privat. Tako da pač v revijah gotovo dobiš še informacije, ki drugje niso dostopne ali pa so podane na slabši način.

 

Nočem bit grandpa in utrujat o carskosti natipkane besede, ker sem tudi sam full digital boy, igrice se špilajo filmi se gledajo youtube in twitch se rolata skosss, sam ima pa ta tiskana beseda neko posebno vrednost, tako kot vsak medij. Pa ne tega brat, kot da te obsojam zaradi česa, prav nasprotno - men si car, ker tako odkrito govoriš o tem, sam kul mi je debatirat o tem :)

Povezava do prispevka

Pridruži se debati

Lahko objaviš prispevek in se registriraš kasneje. Ako imaš račun, se vpiši za objavo s svojim računom.

Gost
Odgovori na temo...

×   Prilepljena vsebina je formatirana.   Odstrani formatiranje pisave

  Only 75 emoji are allowed.

×   Tvoja povezava je bila samodejno vpeta..   Namesto tega prikaži kot povezavo

×   Tvoja prejšnja vsebina je bila obnovljena.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Ustvari novo...